בעלי החיים הביתיים הם חלק מהמשפחה ויש לנהוג בהם כמו בכל בן בית אחר. זוהי זכות גדולה לאהוב אותם וחובה מוסרית לטפל בהם ולהגן עליהם.

המחלקה הווטרינרית ממליצה לציבור להיערך למיגון חיות המחמד שלנו. הערכות מראש להגנת בעלי החיים בעת מלחמה או עימות תאפשר לנו להגן עליהם טוב יותר ולמנוע את נטישתם, כפי שקרה במלחמת לבנון השנייה. מרחב מוגן שהוכן על פי הנחיות פיקוד העורף יספק הגנה טובה הן לבני הבית והן לחיות המחמד השוהות בו.

יש להתאים את המרחב המוגן גם לבעלי חיים ביתיים.

במרחב המוגן יש להכין מראש:

  • כלים למזון ולמים, מיכל מים אטום ומזון בשקית אטומה המספיקים ל-72 שעות, למקרה של פינוי או שיהייה ארוכה במרחב המוגן.
  • עיתונים ישנים ושקיות אשפה לפינוי הצרכים.
  • למקרה של הודעת פיקוד העורף על פינוי יש לדאוג לכלוב נשיאה לחתול או לכלב.
  • את כלובי הנשיאה יש לסמן על גבי קרטון. הסימון יכיל את הפרטים הבאים: שם משפחה ושם פרטי, כתובת מלאה, שם בעל החיים, שנת לידה, כל מספרי הטלפון שלך ושל משפחתך, שם הרופא הווטרינר המטפל וטלפונים בהם ניתן להשיגו.
  • יש לוודא שבעל החיים יחוסן מראש בחיסונים תקפים ויקבל כל טיפול אחר שיתרום לבריאות חיית המחמד והסובבים אותה ( חיסונים, טיפול כנגד פרזיטים חיצוניים ותולעים) בנוסף יש להכין בהתייעצות עם הרופא הווטרינר, מלאי תרופות מתאים לטיפול בשגרה ובחירום.
  • את בעלי החיים יש לסמן בנוסף לשבב אלקטרוני, בקולר ועליו דסקית פלסטיק או קרטון מנויילן שיכילו את הפרטים הבאים: שם משפחה ושם פרטי, כתובת מלאה, שם בעל החיים, מספר טלפון ( רצוי נייד).

התנהגות במרחב המוגן: את רקסי ומיצי יש להכניס למרחב המוגן בתוך כלובי הנשיאה ולוודא שיש להם מים בכלוב. את הכלוב אפשר לפתוח רק לאחר שהתקבלה הוראת פיקוד בעורב לצאת מהמרחב המוגן. חשוב מאוד, במהלך השהייה במרחב המוגן, לשמור על אווירה רגועה לטובת כולנו. תחושת לחץ וחרדה משפיעה הן על בני המשפחה סביבנו והן על בעלי החיים שאיתנו.